Cari Açık Rakamları Açıklandı - Paranın Merkezi

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Cari Açık Rakamları Açıklandı

Collapse
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Cari Açık Rakamları Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından aralık 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Ödemeler dengesi aralıkta 1 milyar 437 milyon dolar açık verirken, 2018'de cari açık 27 milyar 633 milyon dolar oldu.

Cari işlemler hesabı; ağustosta 2 milyar 592 milyon, eylülde 1 milyar 830 milyon, ekimde 2 milyar 770 milyon dolar, kasımda 986 milyon dolar fazla vermişti.

Bu demek oluyor ki Türkiye, 2018 yılında yaptığı üretimden 27 milyar 633 milyon dolar daha fazla tüketti.

Yorum

• serdar
      serdar commented
      Editing a comment
      Daha basit bir şekilde söyleyecek olursak, zarar etti.

Arkadaşlar, 2017'de cari açık tutarımız 47.4milyar dolar iken 2018'de 27.6 milyar dolar olmuş. Daha da düşeceğini umuyorum... Birde buradan bakmayı deneyin.

Yorum

Ekonomimiz son çeyrekte küçülmeye gitti ve sert bir şekilde küçülmeye devam ediyor.Bunun sonucunda sanayi üretimi de dahil olmak üzere üretim düşüyor. Üretimimiz ithalata dayalı olduğundan, üretim azaldığında ithalatımızda azalıyor. ve bunu cari açığın kapanması gibi olumlu bir gelişme gibi düşünenler oluyor.Oysaki üretim artmadan cari açığın azalması çok daha tehlikeli bir gidişata işaret etmektedir.

Yorum

Cari açığın azalması demek ihracat tutarımız ile ithalatçı tutarı arasındaki farkın azalması demektir.İhracat yapabilmemiz için üretim yapmamız gerekmektedir ve bu üretimi gerçekleştirmek için bizim ekonomi modelimizde ithalat yapmamız gerekmektedir. Eğer biz ithalatımızı azaltırsak otomatikman yapacağımız üretim azalır.Örneğin 100 birim ihracat yapıp bu ihracat için 500 birim ithalat yapmak zorundayız ve aradaki cari açığımız 400 birimdir ancak biz üretimi düşürüp 50 birim ihracat için 250 birim ithalat yaparsak aradaki fark 200 birime düşer ve cari açığımız azalmış olur. Bu iyi bir gösterge değildir. Bu şekilde cari açığın kapanması, sevinilecek bir şey hiç değildir.

Yorum

İşleniyor...
        X