Bireysel Emeklilik ( BES ) Nedir ? - Paranın Merkezi

Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Bireysel Emeklilik ( BES ) Nedir ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
new posts

• Bireysel Emeklilik ( BES ) Nedir ?

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi ya da kısaca BES, emekliliğinizi mutlu bir şekilde geçirmeniz için tasarlanmış ve düzenli ödemeler yapmanızı gerektiren özel bir emeklilik sistemidir. Kısacası BES, mutlu bir emeklilik için ideal bir yoldur.

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Genel Bilgiler

Bireysel emeklilik sistemi, bireylerin daha mutlu bir emeklilik geçirmesini sağlamak amacıyla mevcut sağlık güvencesine ek olarak oluşturulmuş bir sigorta sistemidir. Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminde yaşam koşullarının korunması için ayrı bir öneme sahiptir.
    • Bireysel emeklilik sistemi, bireylere tasarrufları oranında ek gelir sağlamaları amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir.
    • Özel sigorta firmaları tarafından satışı yapılan Bireysel emeklilik sistemlerinin kontrolü ve denetimi Hazine Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Kontrol Merkezi tarafından gerçekleştirilir.
    • Bireysel emeklilik sistemine katılım, gönüllük esasına dayanır ve tamamlayıcı niteliktedir.
    Daha büyük boy için resime tıkla  Ad:     	bes-nedir.jpg Gösterim:	1 Boyut:  	118.8 KB ID:     	581

Bireysel Emeklilik ve Devlet Desteği

Mevcut bireysel emeklilik sistemi, önceki emeklilik sistemine göre daha avantajlıdır çünkü devlet bireysel emeklilik sistemine katılan tüm çalışanlara yüzde 25 destek sunmaktadır. Örneğin bireysel emeklilik sistemine 200 lira yatırdıysanız, devlet de sizin için 50 lira daha yatıracaktır. Böylelikle bireysel emeklilik sistemine aylık katkınız 250 TL’ye çıkacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

Çiftçiler, ev hanımları, tüccarlar, memurlar, doktorlar ve avukatlar da dahil olmak üzere 18 yaşının üstündeki birçok kişi bireysel emeklilik sistemine dahil olabilirler ve bireysel emeklilikteki devlet desteğinden yararlanabilirler. Üstelik 18 yaşını doldurmuş çocuğunuz ve eşiniz de dahil olmak üzere ailenizdeki herkes bireysel emeklilik sistemindeki devlet katkısından yararlanabilmektedir.

Bireysel Emeklikten Yararlanmak İsteyenlerin Hakları Nelerdir?
    • Bireysel emeklilik sisteminden yararlananlar, seçtikleri sigorta firmasını yılda en fazla 4 kez değiştirebilirler. Aynı firmayı fakat farklı bir emeklilik planı kullanmak istiyorsanız, emeklilik planınızı yılda 6 kez değiştirebilirsiniz.
    • Sözleşme ile yapılan bireysel emeklilik planları, 2 yıl boyunca başka firmaya geçirilemez. Başka firmadan geçirilen bireysel emeklilik planları için bu süre bir yıldır.
    • Bireysel emeklilik sisteminde ödemelerin durdurulması veya ara ödemelerin yapılması mümkündür.
    • Emeklilik yaşı gelmeden bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak mümkündür.
    • Bireysel emeklilik sisteminden yararlanan kişinin ölümü halinde, ölen kişinin ödediği miktar yasal mirasçısına geri verilir.
    • Emekliliğinizi hisse senetlerine veya döviz kuruna ya da farklı alternatif yatırım araçlarına endeksleyerek, onların getirdiği kazançları da emekliliğinize yansıtabilirsiniz.

şu dönemde en mantıklısı hisse getirili bese geçmek bence. Çünkü önümüzdeki sene borsa istanbul 120 bin üstünde olacak diye tahmine diyorum ben. Abd borsaları rekor seviyede bizimki ise yurtdışına bakılırsa oldukça ucuz bence tam zamanıdır. Bir yandan devlet katkısı alırken bır yandan da ordan katkı gelır boylece

Yorum

zorunlu bireysel emeklilik 3 yıla uzatılacak diyorlar. Adamlar zorla bireysel meekliliğe para ödeyeceksin diyecek yani ilginç bir memleket olma yolunda ilerliyoruz

Yorum

bireysel emeklilikten bi para kaybeden ben oldum sanırım. Devlet desteği olmasına rağmen hisse endeksli yapmıştım para kazandıracağına 600 lira para kaybetmiş. Ne anladım ben bu besten ?

Yorum

Besi borsaya endekslrmiştim. Para kazanacağıma zarar etmişim. Neyleyim ben para kazanfırmayan besi arkadaş

Yorum

İşleniyor...
          X